بونژوغ

رفتن به کلاس فرانسه یک جورهایی باعث به وجود امدن یک نوع اعتماد به نفس مزمن در من شده.حتی با اینکه یکی در میان ریپ میزنم باز هم یک حس سانتی مانتالی به من دست میدهد وقتی رو به اخوی با ان لهجه ی غلیظ فرانسوی میگویم"بونژوغ!وو وو زاپله کومو؟!" و البته همیشه باید بعد از یک فصل درگیری توضیح بدهم که این جمله که از دهان مبارک در امد یک نوع فحش فرانسوی نیست بلکه اسمش را پرسیده ام!!!

اما انگار این فرانسوی ها نکرده اند بنشینند درست از روی حوصله زبانشان را اختراع کنند!پدر جان میگویند فرانسوی ها ادمهای بی ادب و اسرافکاری هستند و الگوی مصرفشان مثل ما اصلاح نشده است چون توی نوشتنشان یک عالمه از حروف را همینطوری الکی بدون اینکه خوانده شوند به کار میبرند.مثلا هشت تا حرف پشت سر هم مینویسند و انوقت این کلمه را میخوانند "اوو!!!!" اما فا میگوید المانی های رنگ پریده ی یخ کرده تا e ته کلمه را هم میخوانند و ادمهای شریفی هستند.اما من معتقدم المان های نازی خونخوار وحشی که یک عالمه "خ" توی حرف زدنشان مصرف میکنند ادمهای گند دماغ و مذخرفی هستند و زبانشان هم مثل صنعتشان فقط جنبه قر و پز دارد! وگر نه چه کسی خوشش میاید بنشیند جلوی یک المانی و همش کلمات "خ" دار و پر از بزاق دهان بشنود؟! عوضش فرانسوی خیلی بهتر قشنگ تر و ضریف تر است و ادم را یاد خانمهای لاغر و قد بلند و مشکی پوش فکلی می اندازد!!!

من همیشه زبانها را مثل ادمها میبینم.مثلا ایتالیایی مرا یاد مرد های افتاب سوخته و عضله ای با موهای مشکی می اندازد یا اسپانیولی به نظرم یک مرد لاغر قد بلند در اوایل چهل سالگی است که سبیلش شبیه سبیل "هرکول پوارو" باشد هرچند پوارو اصلا اسپانیولی هم نبوده!...یا انگلیسی مرا یاد یک زن خشک پیر و عصبی و چروکیده می اندازد که در حالی که یک فنجان چای مینوشد کنار گربه ی گنده اش روی یک صندلی ی حصیری نشسته باشد و مدام صدای قیژ قیژ از خودش در بیاورد!

اوغوا!

/ 7 نظر / 11 بازدید
آشنا

سلام باحال بود راستش من اسبانیولی صحبت میکنم در جایی که زندگی میکنم اما زبانشو دوست ندارم من هم عاشقققققققق فرانسوی هستم وایییییییییییی تجسم زبان ها هم با حال بود آفرین[گل]

می تی

به به! خانوم فرانسوی زبان! :) هیچ زبونی فارسیه خودمون نمیشه ! والا!

سوسک سیاه!

والا!بلد نیستن مثه بچه ادم "فارسی" حرف بزنن!!!

پرنیان

اصلا فکر نمیکنم مغزم ظرفیت یادگیری یه زبان دیگه رو داشته باشه!زیادی تنبل شدم!شدم شبیه گربه اون خانوم پیر انگلیسی!

فا

من شخصا عشق میکنم با بازی کردن با کلمه ها.... خوشم میاد خودمو بپیچونم تو بونژوغ ها و گوتن تگ ها وبونوس دیاس ها... موفق میشویم

madoooo

asheghetaaaaaam!!! Vous vous appelez comment?

starfish

french doos daram!!!